Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Küçük Kaymaklı Şehitleri'ni Anma Törenine Katıldı

25 Aralık 2022 Pazar 13:30
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Küçük Kaymaklı’da şehit düşenler ve mücadelenin simge isimlerinden Şehit Hüseyin Ruso için düzenlenen anma törenine katıldı.

“Birlik ve beraberlik içinde bu devlete sahip çıkmak hepimizin görevidir, şehitlerimize olan borcumuzdur”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi yıllarında Küçük Kaymaklı’da şehit düşenler ve mücadelenin simge isimlerinden Şehit Hüseyin Ruso için Küçük Kaymaklı Şehitler Anıtı’nda düzenlenen anma törenine katıldı. Törende yaptığı konuşmada,  Kıbrıs Türk halkının yaşadığı soykırımların, göçlerin ve acıların, hâlâ kalbimizin en müstesna yerinde olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar Kıbrıs Türk halkının, oynanan oyunlara ve uluslararası planlara karşı dimdik ve yiğitçe durup bugün kendi devletiyle yoluna devam ettiğini vurgulayarak bunun, bizim için büyük bir değer ve büyük bir nimet olduğunu dile getirdi. Anavatan Türkiye’nin tam desteğiyle bu ülkede refah, mutluluk ve daha müreffeh bir yaşam için hep birlikte mücadele ettiğimizi belirten Cumhurbaşkanı Tatar, gençlerin geçmişi bilmesinin, yaşanan acılarla ilgili bilgi sahibi olmasının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkmasının en büyük temennisi olduğunu vurguladı.
 
“Şu anda bir devlet sahibiysek, bu ülkede barış, huzur ve güvenlik içinde yaşayabiliyorsak bunu, fedakârlık yapanlara ve en başta şehitlerimize borçluyuz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 11 Kasım’da Özbekistan’ın Semerkant şehrinde, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da büyük gayretiyle Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildiğini anımsatarak; “Bu, tanınma yolunda bizi ileriye taşıyan çok önemli bir kilometre taşıdır. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak devletimizi daha da güçlendirmek; bu ülkede, bu coğrafyada barış, huzur ve egemenlik içinde yaşarken dünyaya Kıbrıs Türk halkının ayrı bir halk ve ayrı bir devlet sahibi olduğunu, ödediği bedelleri hatırlatmak, mücadelemizin siyasi zeminini güçlendirmek en büyük temennimizdir” dedi ve şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere de şükranlarını sundu.

Kaynak: www.kktcb.org/tr