Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Larnaka Şehitleri'ni Anma Törenine Katıldı

23 Aralık 2022 Cuma 18:00
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Larnaka Sancağı’na bağlı yerleşim birimlerinde şehit düşen soydaşlarımız için İskele’deki Larnaka Şehitler Anıtı önünde düzenlenen anma törenine katıldı.

“Şehitlerimiz, kalplerimizin en özel yerinde yaşayacaktır. Onları rahmetle anıyoruz. Şehit ailelerini her zaman kucaklıyoruz. Onların acısı, hepimizin acısıdır. Bu acıları ne unuttuk ne unutacağız ne de unutturacağız”

Tören, anıta çelenklerin konulması ile başladı. Saygı duruşu ve sayı atışının ardından İstiklâl Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.
 
 
Cumhurbaşkanı Tatar törende yaptığı konuşmada, Rumların Akritas Planı’nı uygulamak, Kıbrıs’ı bir Helen adası yapmak için adada katliamlar başlattığını anlatarak bu saldırılara karşı mukavemetçi ruhla bir devlet kurulduğunu belirtti. 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, şehitler vererek kurulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar; “Şehitlerimiz, kalplerimizin en özel yerinde yaşayacaktır. Onları rahmetle anıyoruz. Şehit ailelerini her zaman kucaklıyoruz. Onların acısı, hepimizin acısıdır. Bu acıları ne unuttuk ne unutacağız ne de unutturacağız” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasında törende bulunan öğrencilere de seslenerek geçmişte yaşanan acıların çok iyi şekilde bilinmesini ve geleceğe ona göre yön verilmesi gerektiğini belirtti.
Kıbrıs konusunda, Anavatan Türkiye’nin tam desteğiyle yeni bir siyaset yürüttüklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar; “Kıbrıs’a iki ayrı devlet vardır. Devlet sahibi olmayan halklar, kaybolmaya mahkûmdur” diyerek bunun değerinin çok iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı.
 
Rum-Yunan ikilisinin zulüm ve engellemelerine karşı Anavatan Türkiye’nin desteğine, garantörlüğüne ve caydırıcı güç olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adada varlığına mutlak suretle ihtiyacımız olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın artık KKTC’nin tanınma zamanının geldiğini ifade ettiğini ve bu yönde önemli adımlar atıldığını dile getirdi.
 
KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci üye olarak bulunmasının önemli bir adım olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin kendini aşama aşama tanıtıp kabul ettirdiğini dile getirerek her koşulda Kıbrıs Türk halkının yanında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin idareci ve yöneticilerine teşekkür etti.

Kaynak: www.kktcb.org/tr