TC Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çadır Kentte Kurulan Mehmetçik Okulunu Ziyaret Etti

22 Şubat 2023 Çarşamba 15:16
TC Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çadır Kentte Kurulan Mehmetçik Okulunu Ziyaret Etti

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen "asrın felaketi”nin hemen ardından beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile geldiği Hatay’da, Mehmetçiğin nöbet, devriye, arama kurtarma ve yaşam destek faaliyetlerini ilk günden itibaren yerinde takip etmeyi sürdürüyor.

Hatay'ın Defne ilçesinde önceki gün gerçekleşen 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından da Bakan Akar, kent merkezinde incelemelerde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) Tabur Komutanı’ndan son çalışmalara ilişkin bilgi alan, talimat veren Bakan Akar, MSB’ye bağlı ASFAT AŞ tarafından kurulan tek öğünde 10 bin kişilik yemek dağıtım kapasitesine sahip mutfak ile Türk Silahlı Kuvvetlerine ait ekmek fırınında da incelemelerde bulundu.

Daha sonra Bakan Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile Mehmetçik tarafından Atakaş Hatayspor Tesislerinde kurulan çadır kenti ziyaret etti. 200 çadırın bulunduğu çadır kentte vatandaşlarla bir araya gelen, taleplerini dinleyen Bakan Akar, Mehmetçiğin yemek dağıtım faaliyetini de takip etti.

Çadır kentte kurulumu tamamlanan Mehmetçik Okulunda da incelemelerde bulunan Bakan Akar, yetkililerden faaliyetlere ilişkin bilgi aldı. Çocuklarla bir araya gelen, onlarla oyun oynayan Bakan Akar, eğitim ve öğretimin önemine vurgu yaptı. Asrın felaketinin ardından diğer faaliyetlerle birlikte üzerinde en fazla durulacak konuların başında eğitimin geldiğini vurgulayan Bakan Akar, bölgede yaraların sarılmasıyla birlikte eğitim, öğretimin de en kısa zamanda başlayacağını belirtti.

Mehmetçik Okulunda çocuklara Millî Eğitim Bakanlığı görevlileri tarafından eğitici ve eğlendirici çalışmaların yanı sıra psikodestek faaliyetlerinin yürütüleceği ifade edildi.

Bakan Akar çadır kentte gördüğü Tacikistan arama kurtarma görevlilerine de çalışmalarından ve desteklerinden dolayı teşekkür etti, Tacikistan Savunma Bakanı’na selamlarını iletti.

NATO’DAN KONTEYNER KENT

Bakan Akar daha sonra beraberindeki Orgeneral Güler ile İskenderun ilçesine geçerek Mehmetçiğin buradaki çalışmalarını yerinde denetledi.

NATO’nun İskenderun’da depremin ardından kuracağı konteyner kentte de incelemelerde bulunan Bakan Akar, buradaki çalışmaları yerinde inceledi, bilgi aldı, talimat verdi. NATO görevlileri ile de bir araya gelen Bakan Akar, gösterilen destekten dolayı teşekkür etti.

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bir sonraki durağı depremin ardından Rol-2 seviyesinde hastane olarak sağlık hizmeti vermeye başlayan Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemisi TCG Bayraktar oldu.

Faaliyetlere ilişkin bilgi alan Bakan Akar, depremzedelerle bir araya geldi. Taleplerini dinleyen, doktorlarla görüşen Bakan Akar, kahramanca ve fedakârca faaliyetlerine devam eden Bahriyelilerle de bir araya geldi. Gemi personeline hitap eden Bakan Akar, “Devlet millet omuz omuza çalışmalarımız sürüyor. Sizler de bu konuda büyük gayret gösteriyor, önemli katkılar sağlıyorsunuz. Yaptıklarınızdan dolayı hepinizi kutluyorum.” dedi.

“HATİCE DENİZ” İLE “NUR” GEMİDE DOĞDU

Asrın felaketinin hemen ardından Rol-2 seviyesinde hastane olarak sağlık hizmeti veren Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemileri TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar'da şu ana kadar 32 ameliyat gerçekleştirildi, 6 bin 135 yaralının tedavisi gerçekleştirildi.  Gemilerde ayrıca “Hatice Deniz” ile “Nur” isimli iki bebeğin doğumu da gerçekleşti.

Kaynak: www.msb.gov.tr