Son bir haftada 38 terörist etkisiz hale getirildi

28 Mart 2024 Perşembe 12:14
Son bir haftada 38 terörist etkisiz hale getirildi

Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 38 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece, yılbaşından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 646 oldu.
Türk Silahlı Kuvvetleri, başta terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. 

Milli Savunma Bakanlığı haftalık basın bilgilendirme toplantısında yapılan açıklamaya göre, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 38 terörist etkisiz hale getirildi.

Böylece, yılbaşından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 268’i Irak’ın, 378’i Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 646 oldu.  

Bakan Güler, ABD Temsilciler Meclisi heyetiyle F-16 tedarik sürecini görüşecek
Bakan Güler, ABD Temsilciler Meclisi heyetiyle F-16 tedarik sürecini görüşecek
MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, bu hafta içerisinde Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 1 PKK'lı teröristin daha Habur'daki hudut karakoluna teslim olduğunu aktardı.

Suriye'de istikrarın sürdürülmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edildiğini belirten Aktürk, Bahar Kalkanı Harekat bölgesinde meydana gelen araç kazası sonucu 23 Mart'ta şehit olan Tank Sözleşmeli Er Abdulkadir Akıncı'ya, rahmet diledi.

39 bin 412 kişinin sınırdan yasa dışı geçmesi önlendi

Tuğamiral Aktürk, sınırlardan son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 2'si terör örgütü mensubu 82 kişinin yakalandığını, 2 bin 572 kişinin ise sınırı geçemeden engellendiğini aktardı.

Aktürk, "Böylelikle, 1 Ocak'tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 2003'e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 39 bin 412 olmuştur." dedi.

Tuğamiral Aktürk, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in, bugün Hatay'a bir ziyaret gerçekleştireceğini, yarın ise ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi heyetini kabul edeceğini aktardı.

Bölgesel ve küresel barışa katkılar

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ikili ilişkiler ve uluslararası misyonlar çerçevesinde birçok coğrafyada başarıyla görev yapmaya devam ettiğine dikkati çeken Aktürk, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, ramazan süresince Gazze'de ateşkes ilan edilmesi ve Gazze'ye insani erişim sağlanması kararını olumlu bir adım olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Tuğamiral Aktürk, "Beklentimiz, İsrail'in bu karara uymasıdır. Fakat Gazze'de artarak yaşanan zulmün son bulması adına kalıcı ateşkesin ilan edilmesi kaçınılmazdır. Uluslararası toplumu, kendi gözleri önünde yaşanan toplu katliamlara karşı ortak bir tutum sergilemeye ve vahşeti durdurmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm görevlerinin yanı sıra kara, deniz, hava ve siber alanda eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam ettiğini belirten Aktürk, bu kapsamda, Ağrı, Kars, Iğdır ve Tatvan'da düzenlenen Kış 2024 tatbikatının başarıyla icra edildiğini aktardı.

Aktürk, TCG Amasra mayın avlama gemisi tarafından NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 görevi kapsamında, Yunanistan'a liman ziyareti yapılmasının planlandığını söyledi.

Ayrıca NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi kapsamında Romanya'da bulunan 4 adet F-16 uçağı ve personelin görev sürelerinin 31 Mart'ta sona ereceğini aktaran Aktürk, birliğin 2 Nisan'da Türkiye'ye döneceğini aktardı.

Envantere giren yeni silah sistemleri

Tuğamiral Aktürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde kapsamlı ve büyük adımların atıldığı yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin katkısıyla TSK'nın etkinliğinin ve caydırıcılığının her geçen gün daha da arttığına işaret etti.

Aktürk, bu kapsamda, TÜBİTAK tarafından geliştirilen "Taşınabilir Atış Kontrol Birimi" sisteminin atış testlerinin başarıyla tamamlanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiğini, 5 adet "Süper Mushshak" uçağının da Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterine alındığını ifade etti.

Personel ve askeri öğrenci temin faaliyetlerinin de planlandığı şekilde devam ettiğini belirten Aktürk, 3 Mart'ta gerçekleştirilen Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına 375 bin 409 kadın, 341 bin 113 erkek olmak üzere toplam 716 bin 522 adayın katıldığını bildirdi.

Aktürk, sınavda başarılı olan adayların okul tercihlerinin 3 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında alınacağını söyledi.

Kaynak: TRT HABER