Tatar; "Şu anki pozisyonumuzdan asla geri adım adım atmayacağız"

3 Nisan 2024 Çarşamba 10:11
Tatar; "Şu anki pozisyonumuzdan asla geri adım adım atmayacağız"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, New York’ta 5 Nisan Cuma günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapacağı görüşme öncesinde dün Cumhuriyet Meclisinde temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığında saat 13.00 sıralarında başlayan ve 1 saat süren görüşme sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tatar, görüşmeye katılan siyasi parti başkanlarıyla Kıbrıs meselesiyle ilgili son durumu değerlendirdiklerini kaydetti. Egemen eşitlik ve eşit uluslararası statülerinin teyidiyle bir müzakere masasına oturabileceklerini yineleyen Tatar, Kıbrıs'ta nihai, adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşma olacaksa bunun mutlak surette iki devletli bir çözüm olacağını vurguladı.

Tatar, bu aşamada ambargolar ve izolasyonların kaldırılması ile direk uçuşların başlaması konusuyla ilgili bir durum değerlendirmesi yapılabileceğini kaydederek, bu yöndeki taleplerini dile getirdiklerini de ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar bugün adadan ayrılarak bir dizi temas yapacağı Washington’a gidecek. Akşam saatlerinde ise New York’a geçecek olan Tatar, Guterres’le görüştükten sonra adaya dönecek.(

Kaynak: TAK